- Szczegóły
Jak Rozwój Technologii Wpłynął Na Stomatologię?
Zęby są jednym z części naszego ciała, na którego należy zwracać szczególnie dużo uwagi.
Problemy z zębami towarzyszą ludzkości od bardzo wielu lat. Jak kiedyś z nimi sobie radzono?
Sięgając setek lat wstecz, można było zauważyć różnorodność dbania o higienę jamy ustnej w poszczególnych częściach świata.
Początkowo zęby czyszczono palcem, z wykorzystaniem kruszonych muszli, czy kości. Innym sposobem społeczeństwa mocno dbającego o stan zębów, była higiena przy użyciu gałązek oraz skrobaków do języka.
Leczenie zębów należało do roli lekarzy ogólnych i odbywało się to w tzw. warunkach polowych.
Przełom w stomatologii nastąpił w XIX w. To właśnie w tym wieku pojawiły się pierwsze sprzęty dentystyczne takie jak fotel i narzędzia. Ten okres był przełomem w obszarze środków higieny.
Wypuszczenie na rynek pierwszych past do zębów, wynalazek w postaci nici dentystycznej i elektrycznej szczoteczki nadały nowego znaczenia dbaniu o higienę jamy ustnej.
Podobnie sytuacja kształtowała się w przypadku zabiegów dentystycznych. Jednym z najciekawszych przypadków, było poszukiwanie materiału, który można użyć w zastępstwie za naturalne zęby. Począwszy od implantów drewnianych, przez te wykonane z muszli, aż po żelazne. Pierwszy implant, który jest bazą dla dzisiejszej implantologii, założono w XIX w.
Z biegiem czasu, wiele zaczęliśmy zawdzięczać rozwojowi technologii, a co za tym idzie rozwojowi stomatologii. Możemy cieszyć się nowoczesnymi wiertarkami, osuszaczami, metodami znieczuleń, technikami leczenia.
Porównując leczenie stomatologiczne jeszcze kilkadziesiąt lat temu, można stwierdzić, że nastąpił ogromny postęp.
Środki znieczulające stosowane w obecnych czasach pozwalają na niemal bezbolesne zabiegi.