- Szczegóły
Na Czym Polega Lakowanie Zębów?
Lak jest jednym z materiałów wykorzystywanych w stomatologii, którego działanie pozytywnie wpływa na wzmocnienie szkliwa i chroni przed powstawaniem próchnicy.
Lakowanie klasyfikuje się w grupie zabiegów wykonywanych profilaktycznie. Wypełnienie malutkich ubytków na powierzchni zęba jest głównym celem lakowania.
Kto może poddać się zabiegowi lakowania?
Lakowanie jest możliwe jedynie na zdrowych zębach. Pojawienie się próchnicy lub innych niepokojących zmian, dyskwalifikuje pacjenta do zabiegu.
Szczególnie zaleca się, żeby to dzieci i młodzież poddawały się temu zabiegowi. Mimo że to właśnie dla dzieci najbardziej wskazany jest ten zabieg, osoby dorosłe z powodzeniem mogą poddać się lakowaniu, dzięki czemu powstanie warstwa ochronna, znacznie spowolniająca proces rozwoju bakterii.
Które zęby można lakować?
Najczęściej zbieg lakowania wykonuje się na zębach trzonowych i przedtrzonowych, w takich przypadkach mogą to być zęby mleczne i stałe. Rzadziej, zabieg lakowania wykonywany jest na bocznych, górnych siekaczach, natomiast siekacze powinny być zębami stałymi.
Dlaczego akurat te zęby?
Budowa szczęki powoduje, że często dochodzi do niedokładnej higieny, zalegania pokarmu. Duży problem z usunięciem odkładającego się pokarmu mają dzieci, dlatego to dla nich zalecane jest lakowanie.
W jaki sposób przebiega zabieg lakowania?
Na początek dentysta dokładnie oczyszcza powierzchnie zębów. W następnym kroku osusza się zęby, i nakłada tak zwany wytrawiacz stomatologiczny. Wytrawiacz to nic innego jak specjalistyczny kwas mający za zadanie zwiększyć przyczepność laku. Po krótkim czasie wytrawiacz zostaje ściągnięty a zęby ponownie osuszone. Zostaje już tylko nałożenie, utwardzenie laku i dokładne sprawdzenie jego szczelności i twardości.