- Szczegóły
Nawyki Szkodliwe Dla Zębów!
Każdemu z nas zależy na zdrowych i białych zębach. Jednak regularne wizyty u stomatologa i codzienne szczotkowanie często nie wystarczają. Złe nawyki, które często powtarzamy sprawiają, że zęby stają się co raz słabsze. Poznaj złe nawyki, które niszczą zęby i staraj się ich unikać.
Popularne nawyki szkodliwe dla zębów
Po pierwsze za intensywne szczotkowanie zębów
Szczotkowanie zębów jest podstawą dbania o higienę jamy ustnej jednak, aby spełniała swoją rolę należy robić to prawidłowo. Po pierwsze należy dobrać odpowiednią szczoteczkę i stosunkowo często ją wymieniać, ponieważ osadzają się na niej bakterie i drobnoustroje.
Dodatkowo zbyt mocne i jednocześnie krótkie szczotkowanie powoduje, że zęby są umyte niedokładnie. Pozostawione resztki jedzenia gniją w przestrzeniach między zębowych wytwarzając groźne dla zdrowia bakterie.
Silne szczotkowanie może powodować cofanie się linii dziąseł
Po drugie kwaśne przekąski
O ile regularne szczotkowanie zębów jest bardzo ważne i należy pilnować, aby minimum myć zęby 2 razy dziennie po dwie minuty to czyszczenie zębów po zjedzeniu kwaśnych przekąsek może być bardzo szkodliwe dla szkliwa. Dzieje się tak za sprawą kwasu owocowego, który wpływa na rozmiękczanie szkliwa. Dodatkowo zbyt duża ilość cytrusów może być przyczyną nadwrażliwości. Jeżeli nie możesz się obejść bez soków cytrusowych staraj się pić je przez słomkę.
Po trzecie częste jedzenie
Jest to jeden z najgorszych nawyków, ponieważ ciężko się go oduczyć. Ciągłe podjadanie powoduje zwiększenie resztek pokarmowych w buzi, które znacznie zwiększają ryzyko powstania próchnicy.
Po czwarte wkładanie do buzi długopisu
Jest to częsta przypadłość osób pracujących za biurkiem. Absolutnie zapomnij o tym nawyku! Długopisy i ołówki są zrobione z twardego tworzywa, których gryzienie może spowodować pęknięcie szkliwa.
Po piąte zgrzytanie zębami
Bardzo często robimy to nieświadomie. Jest to jednak bardzo szkodliwy nawyk, ponieważ doprowadza do ścierania i ukruszenia zębów. W dłuższej perspektywie może doprowadzić nawet do wady zgryzu. Wiele osób bardzo często zgrzyta zębami na tle nerwowym.