Rodzaje wypełnień stosowanych w stomatologii zachowawczej
- Szczegóły
Stomatologia zachowawcza zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem skutków próchnicy. Często polega ono na usunięciu zmian próchniczych z twardej tkanki zęba. Powstały wówczas ubytek należy wypełnić i odbudować przy pomocy sprawdzonych metod.
Po co wykonuje się wypełnienie zęba?
Powstawanie ubytków próchniczych to długotrwały proces, często niemożliwy do zaobserwowania gołym okiem. Dopiero kiedy choroba przechodzi w bardziej zaawansowane stadium, zmiany zaczynają być widoczne. Wykryta we wczesnym stadium próchnica nie wymaga wykonywania skomplikowanych zabiegów. Z reguły wystarczające okazuje się dokładne oczyszczenie zębów z osadu i kamienia oraz zabezpieczenie ich specjalnym lakierem lub żelem fluorowym przez stomatologa. Jeśli jednak choroba przedostała się przez szkliwo i doprowadziła do powstania ubytku w zębie, konieczne jest borowanie. Następnie zęba należy zaplombować - ma to wpływ zarówno na estetykę, jak i zahamowanie dalszego rozwoju próchnicy.
Podstawowe rodzaje wypełnień zębów
Stomatolog może wykonać różne rodzaje plomb. Wybór odpowiedniej podyktowany jest różnymi czynnikami. Przede wszystkim wypełnienia dzieli się na ostateczne i tymczasowe. Na czym polega różnica pomiędzy nimi? Wypełnienia ostateczne to te, które zakłada się na stałe. Najczęściej wykonuje się je z kompozytu. Nieco rzadziej używa się w tym celu amalgamatu. Powszechnie znane jest także porcelanowe wypełnienie - inlay i onlay. To droższa, ale też lepsza alternatywa dla tradycyjnych plomb. Wypełnienia tymczasowe stosuje się w stomatologii zachowawczej najczęściej po to, aby przykryć nimi lekarstwo zaaplikowane w przestrzeń pomiędzy miazgą zęba a ubytkiem. Stomatolog może założyć tego typu plombę również w przypadku, w którym nie jest możliwe zapewnienie suchości w polu zabiegowym.